Haber Detayı
02 Haziran 2020 - Salı 16:55 Bu haber 2727 kez okundu
 
"Sistemin işlemeyeceği görülmüştür"
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, gerçekleştirdiği basın açıklamasında gündemin öne çıkan konu başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi

      01 Haziran 2020 Pazartesi günü itibarı ile koronavirüs tedbirlerinde kısmi olarak normalleşmenin başlamasını değerlendirerek açıklamasına başlayan Koçak, “Bu normalleşme aslında artık eski normale dönemeyeceğimizi ortaya koyuyor. Çünkü halen her gün bine yakın yeni vakamız ortaya çıkıyor. Bu nedenle vatandaşlarımız normalleşme diyerek tedbirleri elden bırakmaması gerekiyor” dedi.

      Sağlık Bakanlığı’nın salgın sürecinden halk sağlığı konusunda üzerinde düşen görevi yerine getirdiğini ancak sosyal ve ekonomik konularda ise hükümetin sınıfta kaldığını belirten Koçak, “Dünyanın artık eskisi gibi olmayacağı ortada iken hükümet eski Türkiye’nin işaretlerini halen daha dayatmaya çalışıyor. Sanki ortada salgın yokmuş, sanki kötü olan ekonomimize bir de salgın darbe vurmamış gibi halen daha toplum içinde ayrımcılık ve kutuplaştırma körüklenirken, algı operasyonları ile sorunların üzeri örtülmeye çalışılıyor” dedi.

      ABD’de siyahi bir vatandaşın polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan protestolara da değinen Koçak, insanların artık ayrımcılık ve haksızlığa uğramak istememe taleplerini daha güçlü dile getirdiklerini kaydetti. Bir ülkenin dört ana temel üzerinde durduğunu vurgulayan Koçak, “Bunlar hürriyet, adalet, emniyet ve mülkiyettir. Bunlardan herhangi biri yoksa emin olunuz ki hiçbiri yoktur. Amerika’da yaşanan bu olumsuzlardan başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyanın ders çıkarması gerekiyor” vurgusunda bulundu.

      Dış politika gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak açıklamalarına devam eden Koçak, bugün en önemli tehdidin Suriye’nin Afganistanlaştırılması olduğunu belirtti. Böyle bir durumun Suriye’nin komşusu olan Türkiye, Irak ve İran’ı olumsuz etkileyeceğini dile getiren Koçak, kaostan kazanacak tek karlı çıkacak ülkenin İsrail olacağını ifade etti. Koçak, bu durumu engelleyebilmek için ise hükümetin dış politika anlayışına format atması gerektiğini de kaydetti.

      İsrail tarafından Mavi Marmara gemisine yönelik yapılan terör saldırısının 10’uncu yılı üzerinden hükümetin İsrail ile olan ilişkilerini son dönemlerde artırmasını eleştiren Koçak, hükümete şu çağrıda bulundu: “Bir taraftan Filistin’in ahına ağlarken, bir taraftan da İsrail ile anlaşarak Filistinlilerin derdini katmerli hale getirmeyin.”

      Koçak, açıklamalarının sonunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu sistemin Türkiye’deki yönetim yapısına istikrar getirmek yerine hantallık getirdiğini belirten Koçak, “İktidarda bulunanlara sesleniyoruz; bu toplumu sizden sonra ne anlama geldiği anlaşılmayan bir hükümet sistemi ile baş başa bırakmayın. Gelin, Türkiye’de kuvvetler ayrılığını, şeffaflığı, denge ve denetlemeyi hayata geçirelim. Bu sistem devlet aklını dumura uğratıyor. Bu sistemin işlemeyeceği görülmüştür” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: "Sistemin, işlemeyeceği, görülmüştür",
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.