Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 12:58 Bu haber 958 kez okundu
 
‘Srebrenitsa soykırımını 25. yılında lanetliyoruz’
Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, Srebrenitsa soykırımını n25. yılı nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.
YAŞAM Haberi
‘Srebrenitsa soykırımını 25. yılında lanetliyoruz’

Cumhuriyet Halk Partisi Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, Srebrenitsa soykırımını n25. yılı nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.
   Başkan Avil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
   "Avrupa'da 2. Dünya savaşının ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olan Srebrenitsa soykırımı 25 yaşında. Yani bu katliamın üzerinden 25 yıl geçti.
   1995 yılının temmuz ayında yaşanan soykırımda en az 8372 Müslüman Boşnak halkı insanlık dışı bir eylemle katledilmiştir.
   Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi,
   Bunun ardından kenti korumak ve barışı sağlamakla görevli barış gücü askerleri kenti terk ettiler.
   Sırplar, çaresiz, yardım yolları kesilmiş Müslüman Boşnak halkını ormanlık bölge fabrikalarda ve depolarda katletmiştir. Katledilen bu insanlar toplu mezarlara gömülmüştür.
   Hollanda'nın Lahey kentinde eski Yugoslavya iççin kurulan uluslararası ceza mahkemesi, katliamdan sorumlu tutulan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç'i soykırımdan, insanlığa karşı suç işlemekten ve Srebrenitsa katliamından suçlu buldu. Mladiç Müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
   Tarihsel olarak geçmişimiz olan Müslüman Boşnaklarla bağlarımızı sıkı şekilde devam ettireceğiz.
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olan Boşnak'lar yurt sevgisi ve yurttaşlık bilinci çok yüksek insanlardır.
   Karacabey Bosna Sancak Derneği başkanımız “… bu katliamı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız” diye haykırıyor. Biz de CHP olarak acılarının acımız olduğunu içtenlikle belirtir. Katliamda yaşamını yitiren bu güzel insanlara Allah'tan rahmet diliyorum."

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Srebrenitsa, soykırımını, 25., yılında, lanetliyoruz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.