Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 17:11
 
Tahtakale Köylü Pazarı için önerge
Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Tahtakale Köylü Pazarının iyileştirilmesi için İyi Parti Bursa İl Başkanlığından önerge geldi.
GÜNDEM Haberi
Tahtakale Köylü Pazarı için önerge

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan İYİ Parti İl Başkanı Yahya Bahadır şunları söyledi;

“Osmanlı döneminden bu yana Bursamızın en önemli tarihi ve kültürel miraslarından biri olan Tarihi Tahtakale Köylü Pazarı, yüzyıllardır özellikle dağ yöresinde yaşayan köylülerin kendi ürettikleri sebze ve meyveleri getirip sattıkları, Bursalı hemşerilerimizin organik ürün alabilmek için gittikleri bir Pazar’dır.

Bu han, 1998 yılında çıkan yangın ile yok oldu. Yanan tarihi han, eski ihtişamı ile yeniden ayağa kaldırılması şöyle dursun 4 yıl mezbelelik halde kaderine terk edildi. Ardından 2 yıl otopark alanı olarak kullanıldı. Bugüne kadar geçen süre zarfında aslına uygun olarak tekrar yapılmayan Tarihi Tahtakale Han ve içindeki köylü pazarı etraftaki çay ocaklarının kullanıma açıldı.

Yüzyıllar boyunca o bölgede kendi yetiştirdikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlayan dağ köylülerimizin kullandığı tarihi Pazar son yıllarda kaldırımlara mahkum edilerek ve öğleden sonra satış yapmalarına izin verilmeyerek yok edilmeye bir anlamda tarihten silinmeye çalışıldığına hep birlikte şahitlik ediyoruz.

Bu Tarihi Köylü Pazarı son olarak, 65 yıldan bu yana ürettiği ürünleri orada satan ve zabıta tarafından ürünleri toplatılan 94 yaşında ki Zeynep Ninemizin gözyaşları ve feryatları ile tekrar gündeme geldi.

Osmangazi’nin her köşesinde seyyar satıcılar cirit atıyorken, birçok sokak ve caddenin kaldırımlarında işgal yüzünden yürünemezken, ana cadde üzerlerine bile kebap masaları rahatlıkla atılırken, Tarihi Camilerimizin etrafı çadırlarla kapatılırken bunları görmeyenlerin, seslerini çıkarmayanların, 94 yaşında neredeyse Cumhuriyetle yaşıt, azmi ve çalışkanlığı ile herkese örnek olacak yapı da bir değere güçlerini, göstermelerine ülkemizin dört bir yanından tepkiler yağdı.

İYİ Parti olarak bizlerde bu yaşananlara elbette kayıtsız kalamazdık. Bu düşüncelerle, kendine has bir yapısı olan ve 500 yılı aşkın bir geçmişe sahip Tahtakale Köylü Pazarı’nı yeniden bir çekim merkezi haline dönüştürmeliyiz. Bu pazara ve satış yapmak için dağ bölgesinden gelen vatandaşlarımıza sahip çıkmalı, tarihi ve kültürel mirası koruyarak daha sağlıklı şartlarda satışlarını yapabilecek şekilde köylü pazarı statüsünü koruyarak yeni bir düzenleme yapmalıyız.

Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesinin ortak bir çalışma yürüterek kangren haline gelen, Tarihi Tahtakale Köylü pazarı sorununun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını, kültürel mirasımız, dağ bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız ve Bursalı hemşerilerimiz adına ivedilikle istiyoruz.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tahtakale, Köylü, Pazarı, için, önerge,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.