Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:15 Bu haber 2261 kez okundu
 
Tanrıverdi, “Karacabey hak ettiği gibi yönetilmiyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Büyükşehir ve Karacabey Belediye Meclis Üyesi Murat Tanrıverdi, geçtiğimiz hafta yapılan Temmuz ayı Meclis Toplantısı’nda görüşülen Karacabey Belediyesi’nin Denetim ve Faaliyet Raporları hakkında basın toplantısı düzenledi. Karacabey’in hak ettiği bir şekilde yönetilmediğini savunan Murat Tanrıverdi, Belediye Başkanı Ali Özkan’ı da başarısız bulduklarını vurguladı.
GÜNDEM Haberi
Tanrıverdi, “Karacabey hak ettiği gibi yönetilmiyor”

CHP İlçe Binası’nda düzenlenen toplantıya CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, Belediye Meclis Üyeleri Kemal Ziya Koşaner ve Mustafa Utku ile ilçe yöneticileri de katıldı.

   CHP İlçe Başkanı Gönül Avil, Aralık ayında göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gönül Avil, “İlk olarak mahalle temsilcilerimizle bir araya gelerek işe başladık. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla etkinliklerimiz oldu. Şahin Mahallesi’ndeki su baskını sonrası Bursa Milletvekilimiz Erkan Aydın’la birlikte bölgeye giderek incelemelerde bulunduk. Ardından Mart ayıyla birlikte pandemi sürecine girdik. Bu nedenle çalışmalarımızda kısıtlamalar oldu. Bu dönemde başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, güvenlik güçlerimiz ve eczane sahiplerimizle bir araya gelerek onların yanında olduk. Ayrıca, partimiz içinde başlattığımız kampanya ile korona döneminde kapanan işyerlerinden dolayı sıkıntıya düşen 400 aileye nakdi yardımlarda bulunduk. Yine bu dönemde çeşitli hastalık, afet veya hükümet politikalarından dolayı ürünü tarlada kalan çiftçilerimizi Bursa Milletvekilimiz Orhan Sarıbal’la birlikte ziyaret ederek, üreticilerimizin sıkıntılarını TBMM gündemine taşıdık. Bursa’daki CHP’li Mudanya ve Nilüfer Belediyelerimizin desteğiyle ilçemizde soğanı tarlada kalan bazı çiftçilerimizin toplamda 140 ton ürününü piyasa şartlarında satın alarak destek olmaya çalıştık. Bizler CHP olarak büyük bir aileyiz. Belediye’deki meclis üyelerimizle de gurur duyuyoruz. Onlarla sürekli istişare halindeyiz. İlçemizin belediye hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanması adına eksik gördüklerimizi dile getiriyoruz. Tabii ilçemizin yararına olacağını düşündüğümüz konulara da destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

   Avil’in ardından söz alan CHP Büyükşehir ve Karacabey Belediye Meclis Üyesi Murat Tanrıverdi, son meclis toplantısında tartışmalara neden olan Karacabey Belediyesi’nin Denetim ve Faaliyet Raporları hakkında açıklamalarda bulundu. Ali Özkan başkanlığındaki Belediye yönetiminin ilçeye hak ettiği hizmetleri veremediğini iddia eden Tanrıverdi, “2014 yılından bu yana mevcut belediye yönetiminin söz verdiği halde yapmadığı o kadar çok şey var ki! Ancak onların derdi hizmet etmek falan değil. Sadece hükümetleri gibi algı yaratıp göz boyama işlerle uğraşıyorlar.

   Murat Tanrıverdi, Denetim ve Faaliyet Raporları ile ilgili ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Bize verilen öncelikle Karacabey Belediyesi’nin gelir ve gider rakamları üzerinden genel bir tablo ortaya koymaya uğraşalım; 2018 yılında Belediyemizin toplam gelirleri 93 milyon 469 bin lira iken; toplam giderleri 100 milyon 991 bin liradır. Yani 2018 yılı açığı 7 milyon 500 bin lira civarındadır. 2019 yılına gelindiğinde Belediyemizin toplam gelirleri 62 milyon 606 bin; toplam giderleri 90 milyon 940 bin lira olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı açığı 28 milyon 300 bin lira civarındadır. Bir bütçenin sürekli açık vermesinin sürdürülebilir bir durum olmadığı herkesçe malumdur ve bu tür bütçeler  borçlanma veya öz sermayenin eritilmesiyle denklenebilir. Bu yüzden Belediyemiz bir an önce elinden geldiğince tasarruf tedbirlerini gündemine almalı, bir takım harcamalarında kısıtlamaya gitmelidir.

Denetim komisyon raporunda da belirtildiği üzere Belediyemizin kiraya verdiği gayrimenkullerindeki kira tahsilat oranı 50 civarındadır ve neredeyse 5 milyon lira birikmiş alacağı vardır. Evet; coranavirüsle mücadele kapsamında zorunlu olarak işyerini kapatmış olan kiracılarımızdan, kanunlara uygunluk çerçevesinde her türlü kira muafiyetine ve bu süreler boyunca kira alınmamasına sonuna kadar destek veriyoruz. Ama unutmamalıyız ki Belediyemizin iyi niyetini suiistimal etmiş kimselere de fazla tahammül gösterilemez çünkü ortadaki herhangi bir şahsın özel mülkiyeti değil, bütün Karacabeylinin hakkı olan kamu mülkiyeti ve gelirleri söz konusudur.

   Yaklaşık 1,5 ay boyunca süren incelememiz neticesinde ‘araç bakım ve onarımlarına’ ait fazla sayıda fatura ve ödeme emrine denk gelmiş olmamız, bende bu konuyla ilgili, Belediyemizin bir an önce tedbir almaya yönelik adımlar atması gerektiği kanaatini oluşturmuştur. 100 civarında aracın toplamda yıllık 1 milyon 500 bin lira bakım giderinin düşürülmesine yönelik çabalar sarf edilmelidir.

   31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi Belediye Başkanı’nın reklamını yapan birtakım ısmarlama haber ve yayınların ücretlerinin “Kamu İhale Kanunu” uyarınca yapılan ihale ilanıymış gibi Basın İlan Kurumu üzerinden ödettirilmesinin uygun olmadığı kanaati oluşmuştur. Bunların Belediye Bütçesi’nden yapılmış olması uygun değildir. Toplam 9 milyon 23 bin TL’ye ihaleye çıkılan yeni katlı otopark, 17 Eylül 2018 tarihinde sözleşmesi yapılmış ve aynı gün işe başlama tarihi olarak anılan ve 14 Temmuz 2019’da bitirilmesi öngörülmüştü. Meğer 17 Eylül 2018’de yapımına başlanan otoparkın temel atma töreni 6 ay sonra 19 Mart 2019 tarihinde tam da yerel seçimden 12 gün önce bir milletvekilinizin katılımıyla yapılmıştı.

   Karacabey Belediyesi’nin 2014-2019 yılları arasındaki 5 yıllık çalışma döneminin sonuna gelindiğinde birdenbire hızlı bir yatırım atağına kalkmış olduğu da inceleme fırsatı bulmuş olduğumuz evrak sayesinde ortaya çıkmıştır. 2018 yılı sonları ve 2019 yılı başlarında yapılan, inşaat, tadilat, yol, kaldırım yapılması, asfalt dökülmesi, sarf malzemesi alımları, iş makinesi kiralanması, taziye evi yapımı gibi ihalelerin hız kazandığı görülmektedir.

   Bir başka önemli husus; araç sigorta işlerine yönelik olarak alınan teklifler hep aynı 3 firmadan alınmış olup, en iyi teklifi bu üçünden nedense partinizde de yönetim kurullarınızda yer alan hep aynı kişi vererek sigorta alımları gerçekleşmiştir. Yine araç lastiği ve akü alımlarında ekseriyetle 3 değişik firmadan fiyat teklifi alınmış olmasına rağmen, çoğunlukla yine partinizde her dönem aktif görevler alan bir işletme sahibi mal teminini gerçekleştirmiştir.

   Belediyemiz şirketinin çalıştırdığı işçilerin giderlerini tahsil etmek üzere Belediyemize her ay kestiği faturaların eklerindeki belgelerden anlaşıldığı üzere Sayın Belediye Başkanının yakın aile eşrafından bir kaç kişinin Belediyemizde önemli görevlerde çalışıyor olması da çok şık olmamıştır.

Gelelim Faliyet Raporu’na!

   2019 yılı Faaliyet Raporu, ilgili olduğu Stratejik Planı ve Performans Planı baz alınıp, hangi çalışmanın ne aşamaya gelmiş olduğunu göstermediği için bizim de neye göre değerlendirme yapacağımız belli değildir. Gönül isterdi ki Belediyemiz Faaliyet Raporu’nda hangi projelerle yola çıktığını, hangilerinin başlanılıp ne aşamaya getirildiğini göğsünü gere gere kesin rakamlarla ortaya koysun; biz de burada yapacağımız değerlendirmelerimizi sağlam bir temele oturtalım. Ne yazık ki Belediyemiz bizi bu imkandan yoksun bırakmıştır.

 

   Bizler de 2014-2019 yılları için hazırlanan Stratejik Plan’ın sayfalarına bir göz attık. 5 yıl önce neler vaat etmişler, 5 yılda vaat ettiklerinden neleri yapmışlar diye baktık.

   Arsa ve arazi satarak bütçe ve yatırım yapmaya kalkan bir Belediye’nin mali yapısını güçlendiremediğiniz ve bu gidişle de güçlendiremeyeceği ortadadır. Mevcut Belediye gelirlerinin 90 oranında tahsilatını yapmayı hedeflenen planda, bu hedefin tutturamadığı ortadadır.

   Kentlilik bilicinin oluşturulması amacıyla Kent Konseyi’nin desteklenmesini bırakın, acaba Karacabey’de Kent Konseyi’ni gören duyan oldu mu?

   Önem gördüğümüz bir diğer konu Stratejik Amaç kapsamında belirttikleri; Karacabey ve çevresindeki nitelikli tarım topraklarının korunması ve tarımsal ekonominin geliştirilmesi… Peki ama o zaman TEKNOSAB da neyin nesi oluyor? TEKNOSAB’a karşı değiliz ama arkadaş bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Hani verimli tarım arazisini koruyacaktınız? Binlerce dönüm verimli tarım arazimizi sanayi alanına çevirerek mi yapacaksınız bunu?

   Bol resimli 2019 Faaliyet Raporu’nun fotoğraflarını da inceledik. Raporun 40. sayfasında yer alan imar barışı başlığı altında kaçak bir yapının öncesi ve sonrasının fotoğraflarını yayınlayarak kendi yetki alanlarında yapılan kaçağa göz yumdukları da tescil edilmiş durumdadır.

   Hem Denetim hem de Faaliyet Raporları hakkında meclise sunduğumuz görüşlerimizi ayrıntılı olarak sosyal medyada da paylaştık. İsteyen vatandaşlarımıza bizzat vermeye de hazırız. Amacımız, yapacakları çalışmalara bir miktar ışık tutmaktır. Hizmet etme konusunu ve bütün Karacabey halkına verdikleri sözleri mevcut Belediye yönetimine hatırlatıyoruz. Bunların takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiriz.

   İyi ve olumlu bulduğumuz konulara bakacak olursak; atıl kalan arsa ve ada içlerinde otopark yapma girişimlerini takdirle karşılıyoruz. İlçe halkına kazandırmaya çalıştıkları bütün park-bahçe ve çocuklarımız için oyun alanları için teşekkürlerimi sunuyorum. İlçe merkezindeki mezarlıklar konusunda ekiplerimizin özverili çalışmaları dikkatimizden kaçmıyor. Aynı özveriyi kırsal mahallelerdeki mezarlıklarımızda da görmek istiyoruz. Tarımsal ürün festivalleri istenilen düzeye gelmemiş olabilir ancak, yıllar önce başlatılan Karacabey Tarım Fuarı şu anda bütün güney Marmara’da ilçemizin yükselen değeri hali gelmiştir. İlçe içinde çöp toplama hizmetimiz gayet güzel yürümekte, ancak çöpler alındıktan sonra birazcık da konteynırların çevresine dikkat edilse çok daha iyi olacaktır. Karacabey Belediyespor’un 2. Ligde ilçemizi temsil edecek olması son derece sevindiricidir. Yaren Leylek Belgeseli’nin kazanmış olduğu uluslararası başarı ile hepimiz gurur duyduk. Longoz’u tanıtım çabalarını da dikkate değer buluyoruz, inşallah doğal yapısı bozulmadan ülke turizmine kazandırılır ve ilçemize daha da artı değer katar.

   Son bir noktayı hatırlatmak istiyorum. Belediye Meclisi’ndeki gündem maddelerimiz neredeyse 90 oranında oybirliğiyle karara bağlanmaktadır. Ayrıştığımız noktalar çok az. Bu da yaptığınız iyi şeylerde ilçemizin refahı için hep beraber çalışma gayreti içinde olduğumuzu ortaya koymaktadır.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Yasin KESKİN
Etiketler: Tanrıverdi,, “Karacabey, hak, ettiği, gibi, yönetilmiyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.