Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 10:46
 
‘Tek çözüm diyalog ve müzakeredir’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, haftanın öne çıkan gündemleriyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
SİYASET Haberi
‘Tek çözüm diyalog ve müzakeredir’

   Yaptığı basın açıklamasına Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunarak başladı. Bu görüşmenin çok verimli ve faydalı geçtiğini belirten Koçak, “Üzerinde çok spekülasyonlar yapıldı. Ama Genel Başkanımız Sayın Cumhurbaşkanı'na endişelerimizi dile getirmeyi, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı problemleri en azından Genel Başkanımız direk olarak kendi ağzından iletti.” dedi.

     Türkiye'nin bugün çok büyük badirelerle karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Koçak, açıklamasına şöyle devam etti:
“Bu sorunların çözümü için önümüzde tek bir yol vardır; o da diyalog ve müzakeredir. Kararı verecek olan, icraatı yapacak olan iktidardır. Yetkili mevkilerde bulunanlardır. Ancak kararın isabetli olabilmesi, istişarenin genişliğine ve mahiyetine bağlıdır. Biz her zaman istişareden hayır çıkacağına inanıyoruz. Bunun için de biz derdimizi anlatacağız. Bu konuları gerek burada olduğu gibi basın toplantılarında gündeme getireceğiz, gerekiyorsa da ilgili şahısları bu konuda Türkiye'de sözü dinlenmesi muhtemel olan kişileri ziyaret edeceğiz. Böylece Türkiye'nin problemlerinin rahat bir şekilde nasıl çözüleceği konusunda fikirler oluşturacağız. Bunun doğru bir yol olduğunu ifade etmek istiyorum.”
      Dış politikada Türkiye'nin önündeki en büyük konunun Suriye meselesi olduğunun altını çizen Koçak, “Tekrar tekrar dile getirdik; ABD ile bu bölgede huzuru sağlayacak bir mutabakat ortaya koymak mümkün değildir. ABD ile huzur, barış herhangi bir masada konuşulamaz. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri'nin bir amacı vardır; kendi arzusunu ve isteklerini yerine getirmek. 'Benim gücüm var, her istediğimi yaparım. Karşıma çıkarsanız da sizi ezmeye, yok etmeye gayret ederim.' Başka bir politikası yok Amerika'nın. Son zamanlarda ise bunun çok ciddi bir hüviyete büründüğünü hep birlikte müşahede ediyoruz. ABD'nin özellikle son zamanlarda Çin'i gündeminin başına alarak yürütmeye çalıştığı politikalar 'dünyada tek söz sahibi benim' algısını oluşturmak istemesidir.” dedi.
     Ortadoğu'da başka bir proje olduğuna dikkat çeken Koçak, “Bu projenin ne olduğunu Amerika'da zamanın dışişleri bakanı, 'Ortadoğu yeniden şekillenecek, 22 ülkenin sınırları değişecek.' demişti. Büyük Ortadoğu Projesi'nin adı Büyük İsrail Projesi'dir. BOP'u ortaya koyan ABD'dir ama ABD'de esas gücü elinde bulunduran Pentagon'dur. Bu projenin haritalarının ortaya çıkmasından bu yana 25 yıl geçti. Herkes kanıksadı ama bu projenin nerden çıktığını kimse düşünmüyor. Biz her zaman dikkat çekiyoruz, yine dikkat çekiyoruz; 1897'de 1'inci Siyonist Kongresi'ni kimse hatırlamazsa bu noktaya nasıl geldiğini bilemeyiz. 1917 Balfour Deklarasyonu harp bitmeden önce İngilizlerin Filistin'de bir Yahudi devletinin kurulmasına destek vereceğini hatırlamazsak bu problemin nasıl doğduğunu, bu noktaya nasıl geldiğini anlayamayız. 1948'de dünyada emsali görülmeyen, topraklarında sadece 10-15 bin Yahudi'nin yaşadığı Filistin'de bir İsrail devletinin kurulmasına BM'nin nasıl karar verdiğini hatırlamazsak bu meselenin ne olduğunu anlayamayız.” diyerek uyarılarda bulundu.
     Ortadoğu'daki problemin çözümü için ABD'nin masanın dışında bırakılması gerektiğine vurgu yapan Koçak, “Bundan sonra kolay mı, orası da biraz şüpheli. Çünkü Suriye'de yeni bir devletin kurulması için orada neredeyse altyapının tamamı hazırlandı. Bu noktada da maalesef ki son zamanlarda bizim dış politikada yaptığımız en büyük gaftır Suriye meselesi. Suriye'nin bu hale gelmesinde oynadığımız rolden dolayı. Bunu da unutmayalım. Masada problemleri çözmeye baştan razı olsaydık. Suriye'de belki bugün yaşananlar olmazdı. Onun için ısrarla söylüyoruz; domuzdan post Amerika'dan dost olmaz.” dedi.
     Suriye'de çözümün bugün artık kolay olmadığını ifade eden Koçak, “Suriye kan gölüne dönmüş, milyonlarca insan memleketini terk etmiş. Bir iç savaş çıkmış. 8 yıldır birbirleriyle harp ediyorlar. Bunun neticesinde orda barışı tesis etmek için çok başarılı ve kararlı adımlara ihtiyaç var. Bundan dolayı da Çankaya Zirvesi'ni, Astana görüşmelerinin bir devamı mahiyetinde olan Çankaya Zirvesi'ni çok önemsediğimizi, burada alınan kararları da desteklediğimizi, arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu kararlar ümit ediyoruz ki başarı ile yürütülür. Ama  Amerika Birleşik Devletleri burnunu sokmaya devam ederse bu neticeleri almanın o kadar da kolay olacağını zannetmiyoruz. Alınan kararların içerisinde şu olmasın dediğimiz neredeyse hiçbir şey yok. Ama en önemlisi Suriye'nin egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğünün teminat altına alınması bir karara bağlandı. Bunu çok önemsiyoruz.” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Tek, çözüm, diyalog, ve, müzakeredir’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.