Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 15:40 Bu haber 4772 kez okundu
 
'Toplum umut ve güvenini kaybetti'
Saadet Partisi Teşkilat Başkanı Ferruh Kurtay, gerçekleştirdiği basın açıklamasında gündemin öne çıkan konu başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
'Toplum umut ve güvenini kaybetti'

Koronavirüs salgını ile mücadele ederken ülkemizin kronik bir virüsü olan enflasyon ve işsizliğin de etkisinin büyüyerek devam ettiğini ifade ederek sözlerine başlayan Kurtay, “Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre vatandaşımızın yüzde 60’ı ekonomiden endişe ve kaygı duyuyor. Tabloya baktığımız zaman ise endişe ve kaygı duymanın ne denli anlaşılır olduğunu anlıyoruz. Açlık sınırı asgari ücretin üstünde. ‘Evde kal’ denilen vatandaş, geçim sıkıntısı ile baş başa kaldı. TÜİK reelden uzak enflasyon verileri paylaşırken çarşı pazardaki fiyatlar vatandaşın belini büküyor” dedi.

     Toplum umut ve güveni kaybetmişken, görevi bunu sağlamak olan ve ülkedeki birliği güçlendirmek olan hükümetin ise üslup ve tavırlarının bu anlayıştan uzak olduğunu belirten Kurtay, “Toplumlar için virüsten daha tehlikeli bir durum ise kutuplaşmadır. Bunu önleme sorumluluğu ise ilk olarak iktidarındır. Böylesi durumlarda iktidarlar muhalefeti dışlamak yerine onunla ortak hareket etmeli, tavsiyelerine kulak vermelidir” dedi.

      Hakkında düzenleme üstüne düzenleme çıkartılan maske üzerindeki satış yasağının kaldırılmasını değerlendiren Kurtay, “Maske konusunda iktidar ülkeyi adeta zikzaklı bir yola soktu. Farklı uygulamalar denedi ama hiçbirinde vatandaş maskeye ulaşamadı. Şimdi alınan yeni karar ile maske konusunda başa döndük. Maske konusunda böyle bir çıkmaza girilmesi iktidarın acziyetini gözler önüne seriyor” ifadelerini kullandı.

     Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan üniversite ve lise giriş sınav tarihlerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili de açıklama yapan Kurtay, “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin moral ve motivasyonunu bozacak adımlardan uzak durulmalıdır. Böyle bir hata bir daha yapılamamalı” dedi.

     Basın açıklamasının sonunda ise gündemin bir diğer önemli konusu olan darbe söylentilerine de değinen Kurtay, şunları kaydetti: “Darbeler konusunda en çok bedel ödeyen parti olarak söylüyoruz ki; iktidarın bunu kendine siyasi malzeme olarak kullanması ve gündemi değiştirme aracı olarak kullanmasını doğru bulmuyoruz. Asıl yapılması gereken, eğer böyle bir şüphe var ise Meclis’in toplanması ve tüm partilerin bir arada buna karşı tavır koymasıdır.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: 'Toplum, umut, ve, güvenini, kaybetti',
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.