Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 13:11 Bu haber 2066 kez okundu
 
'Fethin sembolüsün Ayasofya'
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Abidin Koçak, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptaline oy birliğiyle karar veren Danıştay 10. Dairesinin kararını değerlendirdi.
GÜNDEM Haberi
'Fethin sembolüsün Ayasofya'

     Ayasofya Camii'nin ibadete açılmasını değerlendiren Koçak, "Ayasofya'nın, Fatih Sultan Mehmet Han'ın vasiyeti doğrultusunda eski hüviyetine getirilmesi ve cami olarak ibadete açılması yolunda önemli bir merhale olan Danıştay kararını takdirle karşılıyoruz. Bu, milletimizin uzun yıllardır var olan arzusu yönünde alınmış bir karardır. Burada, Ayasofya konusunu bu milletin gündeminde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız ve yarım asırdır bu mücadeleyi veren Milli Görüş hareketi mensupları başta olmak üzere, emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

     Koçak, açıklamasında şunları kaydetti: “Ayasofya hakkında alınan karar, yıllarca bunun mücadelesini veren bizler ve milletimiz için sevindirici bir adımdır. Fakat böylesine önemli bir mâbet üzerinden yeni bir kutuplaşma havası oluşursa; bu, her şeyden önce Ayasofya'nın mânasına uygun olmayacaktır. Bu konuda Batı âleminden gelecek tepkilere de takılıp kalmayalım. Herkes bilmelidir ki; bu konuyu lehte veya aleyhte siyasi malzeme yapmak, siyasi bir şova dönüştürmek Fatih Sultan Mehmet Han'ın mirasına ve Feth'in ruhuna yakışır bir davranış olmayacaktır. Ayasofya'yı açalım, namazımızı edâ edelim; ardından hızlıca dönüp, Türkiye'nin çözülmesi gereken sorunlarını ele alalım. Bugün enerjimizi, adaletten ekonomiye, dış politikadan eğitime; var olan devasa problemlerin çözümüne harcayalım. Bu problemlerin üstünü örtmek için, Ayasofya üzerinden oluşturulacak bir kamplaşma ortamının doğmasına da kesinlikle müsaade etmeyelim. İnanıyoruz ki; Türkiye'nin problemlerini ancak birlik ve beraberlik havası içerisinde çözebiliriz.”

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: 'Fethin, sembolüsün, Ayasofya',
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.