Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 16:13 Bu haber 5924 kez okundu
 
Kulak küpesi takılan koyunlar öldü iddiası!
Karacabey'de tetanoza yakalandıkları iddia edilen 13 koyun tek tek can verdi. Koyunların yürürken aniden yere düşüp can vermesi paniğe neden oldu.
GÜNDEM Haberi
Kulak küpesi takılan koyunlar öldü iddiası!

   Karacabey'de 100 bin lira kredi çekerek koyun alan köylü çift koyunların küpe takıldıktan sonra ölmeye başlamasıyla şaşkına döndüler. Şuana kadar 13 koyunun aniden fenalaşıp ölmesiyle şoke olan köylü çift yardım bekliyor .

   Karacabey ilçesinde bankadan çektikleri 100 bin lira krediyle koyun alan köylü çift, koyunların küpe takılmasından bir kaç gün sonra aniden fenalaşıp ölmeye başlamasıyla şok oldu. Küpe takılan 100 koyundan 13’ü ölen köylü çift yardım beklerken, Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ani hayvan ölümleriyle ilgili inceleme başlattığı öğrenildi.

"Koyunları banka kredisiyle aldık"

   Edinilen bilgiye göre, Karacabey'e bağlı Danişment köyünde geçimini hayvancılık yaparak sürdüren Medine ve Ali Rıza Kılıç çifti bankadan 100 lira kredi çekip paranın tamamıyla koyun aldı. Karacabey İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından kulakları küpelenen hayvanlar 14 gün sonra aniden fenalaşıp birer birer ölmeye başladı. Bir çoğu gebe hayvanların gözleri önünde yere yıkılarak can vermesini çaresiz gözlerle izleyen köylüler hayvanları veterinere götürdü. Koyunlara tetanoz teşhisi konuldu. Veterinerde yapılan kontrollerin ardından ölen 13 koyunun da tetanoz olduğu belirlendi.

"Küpe takıldıktan sonra fenalaştılar"

   Her geçen gün koyunları ölen Medine Kılıç, hayvanların küpe takıldıktan sonra fenalaşarak ölmeye başladığını, hayvanların küpe takma makinesi yüzünden tetanoz olduğunu iddia etti.

   Hasta koyunları başında gözyaşı döken Medine Kılıç; Pamuk isimli dişi koyununa "Pamuk kalk annecim, kalk kızım, prensesim benim" diye seslendi.

   Kılıç,"Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden geldiler, kulak küpesi taktılar. 14'üncü günü hayvanlar birer birer ölmeye başladı. Küpelerde ne olduğunu bilmiyorum ama makinesinden tetanoz olmuş hayvanlar. Bizim meleklerimiz bunlar. Bunlardan para kazanacağız da idare olacağız biz. 100 bin lira kredi borcum var benim. Hayvanlarımın hepsi gebeydi. Bunların kuzularını satıp borcumu ödeyecektim. Ben şimdi ne yapacağım?" diye konuştu.

Konu çok yönlü araştırılıyor

   Telef olan hayvan sayısı 13’e çıkan ve her geçen gün artmasından korkan vatandaşlar yardım beklerken, konuyla ilgili açıklama yapmayan Bursa İL Tarım Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin gerekli çalışmayı yaptıklarını bildirdi.

   Öte yandan konuyla ilgili Bursa Valiliği ve İl Tarım Müdürlüğü tarafından çok yönlü araştırma başlatıldığı bildirildi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: Kulak, küpesi, takılan, koyunlar, öldü, iddiası!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.