Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 12:39
 
‘Millet ekonomide ve adalette darbe yedi’
Saadet Partisi İlçe Başkanı Zeynel Koçak, yaptığı basın açıklamasında gündemin öne çıkan başlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
SİYASET Haberi
‘Millet ekonomide ve adalette darbe yedi’

     Gündemin en sıcak gelişmesi olan Gezi Parkı eylemleri ile ilgili görülen davada yargılananlar hakkında beraat kararı verilmesine ilişkin Koçak, “Herkesin olaylara karşı bakışları farklı olabilir ama adalet hepimize lazım. Verilen beraat kararını umut verici olarak bulduk. Ancak sabah uyandığımızda farklı bir manzara ile karşılaştık. Gezi davasından beraat eden Osman Kavala, bu sefer farklı bir suçlama ile gözaltına alındı” dedi.

     Adaletin bir ülkenin ve devletin temeli olduğunu belirterek değerlendirmelerine devam eden Koçak, “Hukukun bittiği yerde dikta rejimi tiranlık başlar. Onun için adaleti olmazsa olmaz bir müessese olarak görmek mecburiyetindeyiz. Bunun içinde sadece mekanizmanın değil, zihniyetin de büyük bir önemi var. Hakkı ve hukuku üstün tutan, tarafsız ve bağımsız bir adalet mekanizmasına ve zihniyetine ihtiyacımız var. Sayın Adalet Bakanı'nın bu anlamda bir çaba içinde olduğu intibaı var bizde. Umarız bu çaba sonuçlarını verir. Adalet için sarf edilen en ufak bir çabanın bile destekçisi olacağımızı buradan deklare ediyoruz” ifadelerini kullandı.
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, TBMM grup toplantısında yaptığı, “FETÖ ile yan yana gelmeyen tek kişi Erbakan Hocamızdır. Ancak şimdi Erbakan Hocamla beraber olduğunu iddia eden malum zat, FETÖ ile beraber dirsek teması  olanlarla beraber yürüyorlar” yönündeki açıklamaya Koçak, sert tepki göstererek, “El insaf! Yani insan bir şeyler söyler ama söylediklerinin içinde kırıntı da olsa doğruluk payının olması icap eder” açıklamasında bulundu.
     Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı daha hayatta itham edenlerin, üzenlerin şimdi tutup da mirasına sahip çıkıyormuş gibi davranmasının gerçeklikten uzak olduğunu belirten Koçak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hocamıza dair sözleri bugün güzel ama biz kendisinin Samanyolu TV'ye çıkıp 'Şu sandalyedeki aciz insan hâlâ iktidar peşinde, menfaat peşinde' demesini de unutmadık. Kusura bakmasın, biz bunları söylemek istemeyiz ama böyle hitap edince ister istemez bunları da kendisine hatırlatma mecburiyeti görüyoruz” dedi.
     Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin FETÖ ile on yıl beraber hareket ettiğini dile getiren Koçak, “Hep söyledik. Pensilvanya'dan bir teklif gelmeden üst makamlara kimse atanamıyordu bir dönem. Biz atamadık ki, kendileri atadılar. Onun için biz böyle ithamlarda bulunmayı Sayın Cumhurbaşkanı'na yakıştıramıyoruz. Kusura bakmasın. Doğru olmayan bir şeyi böyle ortaya koymak hakikaten vebal altına sokar insanı” dedi.
     Son dönemlerde gündeme gelen 'yeni bir darbe' tartışmalarına da atıfta bulunan Koçak, “Tartışma programlarında darbe tartışmaları yapıladursun, milletimiz ekonomide ve adalette büyük darbe yedi ve bundan dolayı kan ağlıyor” diyerek açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ancak bu tartışmalar milletin asıl gündeminin ötesine geçmek ve özellikle ekonomide yaşanan sorunların konuşulmaması için çıkartılıyorsa bu konuda yapılan algı operasyonları artık işlemez. Vatandaş artık feryadını Cumhurbaşkanı'nın grup toplantısı konuşmasında dile getiriliyor. Ancak vatandaşın derdini dinlemek yerine 'vay hain' diyerek başına vuruluyor.”
     Milletin iradesine karşı hukuksuz ve her türlü müdahaleye karşı Milli Görüş Hareketi'nin dik duracağının da altını çizen Koçak, “15 Temmuz öncesi ve sonrası duruşumuzu herkes gördü. Bizim darbelere karşı tutumumuz nettir. Eğer böyle bir şüphe var ise yargı konu ile ilgili gerekeni yapmalıdır” dedi.
     Vatandaşların ekonomik anlamda bir darboğaza girdiğini dile getirerek sözlerine devam eden Koçak, iktidarın vatandaşın yükselen çığlığına kulak vermesi gerektiği çağrısında bulundu. Koçak, ekonominin düzeltilmesinin tek yolunun, yolsuzluk, israf ve rüşvetin engellenmesi olduğunu dile getirdi.
     Ancak iktidarın doğru ve isabetli yatırımlar yapmaktan uzak olduğunu kaydeden Koçak, Kütahya'da yapılan Zafer Havalimanı örneğini vererek şunları ifade etti: “Zafer Havalimanı inşa edilirken 1 milyon 232 bin yolcu garantisi veriliyor. Peki, ne oldu? Havalimanını 82 bin yolcu kullandı. Geriye kalan kişi sayısının garantisinin ödenmesi ise Hazine'ye kaldı. Bunu hangi akıl nasıl hesaplamış? Sadece bir havalimanı üzerinden bile Hazine'ye büyük bir yük getiren anlayış nasıl ekonomiyi nasıl düze çıkarsın.”
     Sözlerine dış politika ile devam eden Koçak, İdlib'de yaşanan gelişmelerde iktidarın yeniden Astana ve Soçi vurgusu yapıyor olmasının umutlandırıcı bir gelişme olduğunu dile getirdi. İdlib konusunda Türkiye'nin diyalog anlamında öncülük etmesi gerektiğini vurgulayan Koçak, “Silahlı bir çatışma hem bize hem de Suriye'ye fayda sağlamaz. Çünkü Suriye'de yaşanan durum büyük bir projenin uzantısıdır. O projede modern ismi ile BOP, asıl adı ile de 'Büyük İsrail'dir” dedi.

Kaynak: (KH) - Haber Merkezi Editör: Ayhan FİDAN
Etiketler: ‘Millet, ekonomide, ve, adalette, darbe, yedi’,
Yorumlar
Haber Yazılımı
Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.